• Fire (Pożar)

    Fire (Pożar)

    ★★★★½

    Holy shit, I’m hoping that we’re witnessing the beginning of a new act of David’s career. This thing is equal parts Eraserhead and Fantastic Planet, and it’s about time we see this weird antelope monsters he talks a lot about. I hope whatever comes next is in this vein.

  • The Last Dance

    The Last Dance

    ★★★★

    Happy I finally finished this thing. There’s a lot to unpack in here, but I don’t know if I’ve ever seen a sports documentary that was this enthralling and emotional. Damn, MJ really is the GOAT.

  • Tenet

    Tenet

    ★★½

    This movie solidified my thoughts on Nolan: he can’t write a simple or fascinating film plot to save his life, and he was born to shoot action set pieces. This movie is the best and worst of both of these traits - the writing, character development, and even dialogue mixing are not interesting, well crafted, or even original; however, the action sequences are once again stunning, although there were fewer of them than a more exciting film like Inception. It’s…

  • Nathan for You: Finding Frances

    Nathan for You: Finding Frances

    ★★★★

    Wow. Where the fuck was I when this came out? I’m happy Nathan has a movie, because he may have made one of the funniest shows I’ve ever seen. This movie has the same level of comedy and wit, and it’s even shot in Arkansas. This was funny as shit, and it paints such an interesting portrait of an old southern man in the process.

  • Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

    Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

    ★★★½

    Ya know, as time goes on, this movie stands the test as a biding yet sharp satire on southern life, sports culture, American culture, and the Bush administration. Knowing where he went next, you can’t help but see this as a necessary and pivotal stepping stone for Adam McKay’s future content. Also, the nostalgia will always keep this relevant for me.

  • The Godfather

    The Godfather

    ★★★★★

    If you don’t love this movie, go fuck yourself

  • Marebito

    Marebito

    ★★★★

    Holy moly this movie was fucking CRAZY. Alright, I absolutely loved most of this movie. Opening in a tense twenty minutes, it slowly settles into its best ten minute stretch, followed by an hour of pure paranoia and suspense. The structure and ambiguity make it so much harder to understand, but maybe I was tired...or maybe I didn’t miss a thing. The film got corny, the plot was a little too ambiguous at times, and I have all kinds of…

  • Love and Anarchy

    Love and Anarchy

    ★★★½

    This is a sweet and very modern Italian take on some pretty intense political discourse and action. I think the film cuts pretty deeply and nicely into the diametric opposition between fascism and anarchy. I think the film felt a bit run of the mill narratively and stayed safe, but that’s all this movie wanted to do and wanted to be - it was pretty effective and entertaining, perhaps it’s a good film on those merits alone. We need more films of this kind.

  • Vice

    Vice

    ★★★½

    I’ve been wanting to rewatch this film, and I suppose this year has stirred up my patriotic spirit. Now that I think I understand the events of the film and US foreign policy way better now than I did, I have to say that I enjoyed the film a lot. It’s a farce, a satire, and I do have my issues with that, but it’s an effective film about how power is distributed in America, the dangers of it, and…

  • Knock Down the House

    Knock Down the House

    ★★★★½

    In what may be the most effective, concise, and emotional depiction of the populist democratic system in America, this film encapsulates the spirit of what it represents to a tee. I’m an AOC stan, so I know I’m biased, but I honestly found this to be deeply moving and inspirational, as well as telling for how corrupt and disgusting our political system is. I only wish I could see it in a theater in a snowy New York City - then it would cut deeper.

  • Steve Jobs

    Steve Jobs

    ★★★

    It may be a guilty pleasure film since I’m so damn fascinated by this guy, but I think a lot of the directing here took from the dense conceptual content, and injected a little too much melodrama for my taste. But the performances, script (structurally, by a mile), and editing were very solid, and while the film kind of felt like it lacked a soul due to Sorkin’s litigation style method of writing, but I’m happy this story got out on the screen this way.

  • The Social Network

    The Social Network

    ★★★★★

    I don’t think this movie has ever resonated with me more than this time. It’s probably the best film on business I’ve ever seen, second only to The Godfather Part II. It was a good decade for movies.