Emily🌴 has logged 55 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Holiday in Handcuffs

Holiday in Handcuffs

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
On Chesil Beach

On Chesil Beach

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★½
Edit this entry  
03
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Woman Walks Ahead

Woman Walks Ahead

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tag

Tag

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
American Animals

American Animals

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Adrift

Adrift

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Unsane

Unsane

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
All-American Trash

All-American Trash

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Billy Star

Billy Star

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Balzac and the Little Chinese Seamstress

Balzac and the Little Chinese Seamstress

2002
×
★★★★
Edit this entry  
23
Jimmy Neutron: Boy Genius

Jimmy Neutron: Boy Genius

2001
×
Read the review Edit this entry  
22
As You Are

As You Are

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
To Live

To Live

1994
×
★★★★
Edit this entry