Sort by

emily_f9 has logged 352 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
School of Rock

School of Rock

2003
×
Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
28
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Read prior review Edit this entry  
24
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
Edit this entry  
23
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Charlie Says

Charlie Says

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Gift: The Journey of Johnny Cash

The Gift: The Journey of Johnny Cash

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
Edit this entry  
15
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
Read prior review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Revenant

The Revenant

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Riot Club

The Riot Club

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Frozen

Frozen

2013
×
Edit this entry  
15
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Boat That Rocked

The Boat That Rocked

2009
×
★★★
Edit this entry  
11
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Midway

Midway

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
American Son

American Son

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ceiling

Ceiling

1962
×
★½
Edit this entry  
01
Papillon

Papillon

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
A Mother's Nightmare

A Mother's Nightmare

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry