Sort by

𝔈𝔪𝔦𝔩𝔶 has logged 143 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
What If

What If

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Holidate

Holidate

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Am Woman

I Am Woman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Grease

Grease

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Villains

Villains

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Night in the Life of Jimmy Reardon

A Night in the Life of Jimmy Reardon

1988
×
Read the review Edit this entry  
05
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Thing Called Love

The Thing Called Love

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry