Sort by

Emily has logged 89 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Hamilton: One Shot to Broadway

Hamilton: One Shot to Broadway

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★
Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★★★★
Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Venom

Venom

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
12
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Kim Swims

Kim Swims

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
03
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
22 July

22 July

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Edit this entry  
31
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
The Fourth Kind

The Fourth Kind

2009
×
★★½
Edit this entry  
30
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★½
Edit this entry  
28
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Edit this entry  
13
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Edit this entry  
08
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Post

The Post

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Meg

The Meg

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★
Edit this entry  
11
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★½
Edit this entry