Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Emily Carter

Emily Carter

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Emily
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Emily’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • La La Land

    La La Land 2016

    ★★★★★ Rewatched by Emily Carter 12 Jul 2018

    I will never, ever be able to get over how perfect this movie is.

  • Green Day: Bullet in a Bible

    Green Day: Bullet in a Bible 2005

    ★★★★★ Rewatched by Emily Carter 21 Jan 2018

    “Why are there no clouds in the sky?”
    “Because God wants to watch his FAVOURITE BAND AGAIN!”
    My all-time fave live DVD (and band, duh)

  • The Greatest Showman

    The Greatest Showman 2017

    ★★★★ Watched by Emily Carter 17 Jan 2018

    Basically rubbish. Still loved it so much that I wanted to cry multiple times

  • Justice League

    Justice League 2017

    ★★★ Watched by Emily Carter 16 Dec 2017

    Not as crap as I expected

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi 2017

    ★★★★ Watched by Emily Carter 14 Dec 2017

    I don’t know what to think anymore.

  • Thor: Ragnarok

    Thor: Ragnarok 2017

    ★★★ Watched by Emily Carter 09 Dec 2017

    Tried too hard to be Guardians Of The Galaxy. Korg was brilliant tho

  • Serendipity

    Serendipity 2001

    ★★★ Watched by Emily Carter 08 Nov 2017

    How bad I felt for their significant others being strung along stopped me from properly enjoying the lovely cheesiness of it all. Boooo.

  • Bad Taste

    Bad Taste 1987

    ★★★★ Watched by Emily Carter 10 Oct 2017

    Ridiculously silly. Loved it

  • Blade Runner 2049

    Blade Runner 2049 2017

    ★★★★★ Watched by Emily Carter 02 Oct 2017

    Best film of 2017 so far *heart-eye emojj*

  • It

    It 2017

    ★★★½ Watched by Emily Carter 09 Sep 2017

    Decent, but not scary (and I'm basically scared of everything).

  • Speed

    Speed 1994

    ★★★★★ Rewatched by Emily Carter 02 Sep 2017

    One of my fave movies ever. "Yeah? Well I'm taller!"

  • Raw

    Raw 2016

    ★★★★ Watched by Emily Carter 19 Aug 2017

    Wanted to throw up multiple times while watching it, but it was amazing. Gah.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro