Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tape

Tape

2001
×
★★★½
Edit this entry  
30
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
05
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Edit this entry  
29
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
X

X

2022
×
★★★½
Edit this entry  
21
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Fresh

Fresh

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Border

Border

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Rules of Attraction

The Rules of Attraction

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Edit this entry  
07
Val

Val

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
French Exit

French Exit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
LOL

LOL

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Edit this entry