RSS feed for Emily
  • Mission: Impossible - Fallout

    Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★★

    Mission: Impossible - Tunnels 
    Or, alternately,  Mission: Impossible - I’m Sorry

  • Captain America: Civil War

    Captain America: Civil War

    ★★★★★

    It's everything they say and more.

    Russovengers > Whedonvengers

  • World of Tomorrow

    World of Tomorrow

    ★★★★★

    "I no longer fall in love with rocks."

  • Ant-Man

    Ant-Man

    ★★★★★

    Antony!!!!!

  • Ex Machina

    Ex Machina

    ★★★★

    ___________________________________________________________________
    Film #2 of "Scavenger Hunt #3" Challenge!
    Task #20 : A film featuring humans in love with something not human! Another species, AI, Robot, technology, inanimate object!
    ___________________________________________________________________
    What to watch after Ex Machina: Moon, Ghost in the Shell, Sunshine

    At this point anything with Oscar Isaac is unmissable, in my opinion.

    I finally saw this last night and haven't been able to stop thinking about it. The more I think about it, the more I like it. It's…

  • How to Train Your Dragon 2

    How to Train Your Dragon 2

    ★★★★

    ___________________________________________________________________
    Film #1 of "Scavenger Hunt #3" Challenge!
    Task #30 : A film depicting medieval times!
    ___________________________________________________________________
    This movie gave me weapons-grade feels. Also, I finally found a reason to actually open LinkedIn and that is to change my headline to "Crazy, Feral, Vigilante, Dragon Lady".

    The animation was brilliant with beautiful cinematography, great attention to detail and textures and just incredible character animation. The emotions the animators were able to convey especially through Toothless had me tearing up and/or…

  • Roar

    Roar

    ★★★★

    The animals featured in this film have some of the best comedic timing I've seen all year, I'm not lion.

  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

    Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

    ★★★★½

    This documentary will destroy you, build you back up, then annihilate you once more. Don't read a synopsis, just watch it.

  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

    Oops, I did it again.

  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

    Everything I hoped and dreamed it would be. I aspire to be as big of a bad ass as Charlize Theron's Furiosa and have as luscious lips as Tom Hardy.