2015

emilychi emilychi’s year in review

emilychi’s highest rated films

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • Room

    ★★★★★

  • The Monster Squad

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • The Martian

    ★★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★★

  • Ant-Man

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • Groundhog Day

    ★★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★★

  • Sicario

    ★★★★½

  • Creed

    ★★★★½

  • Feast

    ★★★★½

  • Star Wars

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 76 Films watched
  • 6.3 Average per month
  • 1.5 Average per week

Milestones

First Film

American Sniper

Jan 9

Most Watched

Star Wars: The Force Awakens

twice

Mad Max: Fury Road

twice

Avengers: Age of Ultron

twice

Last Film

Tangerine

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Comedy
33 films
Action
31 films
Adventure
25 films
Drama
24 films
Sci Fi
18 films
Thriller
15 films
Animation
12 films
Family
10 films
Crime
8 films
Fantasy
8 films
USA
64 films
UK
10 films
New Zealand
3 films
Australia
2 films
Ireland
2 films
Canada
2 films
Japan
1 film
Germany
1 film
Sweden
1 film
English
76 films
German
6 films
French
3 films
Swedish
3 films
Spanish
3 films
Italian
2 films
Portuguese
2 films
Armenian
1 film
Japanese
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 16 Added 70

Watchlist

Stars

Directors

Crew

emilychi’s most liked review

How to Train Your Dragon 2

★★★★

___________________________________________________________________
Film #1 of "Scavenger Hunt #3" Challenge!
Task #30 : A film depicting medieval times!
___________________________________________________________________
This movie gave me weapons-grade feels. Also, I finally found a reason to actually open LinkedIn and that is to change my headline to "Crazy, Feral, Vigilante, Dragon Lady".

The animation was brilliant…

More reviews

emilychi’s most liked list

Scavenger Hunt #3

Naughty's community challenge. Find more information here: letterboxd.com/naughty/list/scavenger-hunt-3/

*******************************************************************
SCAVENGER HUNT #3 Tasks:
*******************************************************************

1. A film featuring unicorns!

2. A film featuring an auto accident or collision!

3. A Martial Arts Film!

4. A film about War!

5. A Pirate film!

6. A film featuring a child's toy(s)!

7.…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Tick Tock Tale
Average weighted rating:

3.5

Films watched in 2015

  • Tangerine
  • Sicario
  • Minions
  • A Very Murray Christmas
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Return of the Jedi
  • Creed
  • Frozen Fever
  • Feast
  • How to Hook Up Your Home Theater
  • John Henry
  • Tick Tock Tale
  • Lorenzo
  • Room
  • Creep
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • The Monster Squad
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • The Martian
  • Black Mass
  • Turbo Kid
  • The Money Pit
  • Pitch Perfect 2
  • Ghostbusters
  • Straight Outta Compton
  • The Gift
  • Mr. & Mrs. Smith
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Trainwreck
  • Hot Fuzz
  • Ant-Man
  • Magic Mike XXL
  • The Wolfpack
  • Spy
  • Citizenfour
  • Lava
  • Inside Out
  • Super
  • Jurassic World
  • Ex Machina
  • How to Train Your Dragon 2
  • Kung Fury
  • Roar
  • Slow West
  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • Mad Max: Fury Road
  • Mad Max: Fury Road
  • Calvary
  • The Seven Five
  • They Came Together
  • Avengers: Age of Ultron
  • Bloodsport
  • Avengers: Age of Ultron
  • American Splendor
  • Thor: The Dark World
  • Paddington
  • Alan Partridge: Alpha Papa
  • Brewster's Millions
  • Kumiko, the Treasure Hunter
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • Once Bitten
  • It Follows
  • Fury
  • Obvious Child
  • Furious 7
  • Bottle Rocket
  • Top Five
  • Fantastic Mr. Fox
  • Kingsman: The Secret Service
  • Groundhog Day
  • What We Do in the Shadows
  • American Sniper

Highly rated films emilychi missed

  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Mustang
  • Embrace of the Serpent
  • Spotlight
  • Carol
  • Son of Saul
  • Bitter Lake

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more