2016

emilychi emilychi’s year in review

emilychi’s highest rated films

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Moana

    ★★★★★

  • The Monster Squad

    ★★★★★

  • Zootopia

    ★★★★★

  • Captain America: Civil War

    ★★★★★

  • World of Tomorrow

    ★★★★★

  • Bear Story

    ★★★★★

  • Weiner

    ★★★★½

  • The Lobster

    ★★★★½

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★½

  • We Can't Live Without Cosmos

    ★★★★½

  • Brooklyn

    ★★★★½

  • Hail, Caesar!

    ★★★★½

  • Boy

    ★★★★

  • Hell or High Water

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 85 Films watched
  • 7.1 Average per month
  • 1.6 Average per week

Milestones

First Film

The Revenant

Jan 1

Most Watched

Deadpool

twice

Zootopia

twice

Captain America: Civil War

twice

Last Film

SPL 2: A Time for Consequences

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Comedy
40 films
Adventure
32 films
Drama
32 films
Action
22 films
Fantasy
16 films
Sci Fi
16 films
Romance
13 films
Animation
13 films
Family
13 films
Thriller
12 films
USA
72 films
UK
15 films
Ireland
5 films
France
4 films
Germany
4 films
Canada
3 films
Netherlands
2 films
New Zealand
2 films
Hong Kong
1 film
Denmark
1 film
English
82 films
Russian
5 films
German
5 films
Spanish
4 films
French
2 films
Korean
2 films
Romanian
2 films
Esperanto
1 film
Swedish
1 film
Portuguese
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 12 Added 17

Watchlist

Stars

Directors

Crew

emilychi’s most liked review

Captain America: Civil War

★★★★★

It's everything they say and more.

Russovengers > Whedonvengers

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Shawshank Redemption
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Batman v Superman: Dawn of Justice
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

A LEGO Brickumentary
Average weighted rating:

3.3

Films watched in 2016

  • SPL 2: A Time for Consequences
  • Train to Busan
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Moonlight
  • La La Land
  • Star Wars
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Steve Jobs
  • Deadpool
  • How the Grinch Stole Christmas
  • The Muppet Christmas Carol
  • Bad Santa
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • While You Were Sleeping
  • How to Be Single
  • The Magnificent Seven
  • Green Room
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • You've Got Mail
  • Moana
  • Gremlins 2: The New Batch
  • Gremlins
  • Scrooged
  • Captain Fantastic
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • The Shallows
  • Sing Street
  • Arrival
  • Westworld
  • Doctor Strange
  • The Monster Squad
  • Man Up
  • Zootopia
  • Kubo and the Two Strings
  • Bad Moms
  • Tower
  • Boy
  • My Blind Brother
  • The Secret Life of Pets
  • Hell or High Water
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Bridget Jones's Baby
  • Love & Friendship
  • Don't Breathe
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Sausage Party
  • People, Places, Things
  • Star Trek Beyond
  • Ghostbusters
  • Weiner
  • Finding Dory
  • The Lobster
  • The Shawshank Redemption
  • This Is Where I Leave You
  • X-Men: Apocalypse
  • The Nice Guys
  • Captain America: Civil War
  • Avengers: Age of Ultron
  • Keanu
  • Captain America: Civil War
  • Captain America: The Winter Soldier
  • A LEGO Brickumentary
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Midnight Special
  • 10 Cloverfield Lane
  • Zootopia
  • The Witch
  • Where to Invade Next
  • Deadpool
  • Phoenix
  • World of Tomorrow
  • We Can't Live Without Cosmos
  • Sanjay's Super Team
  • Prologue
  • Bear Story
  • Brooklyn
  • Hail, Caesar!
  • 45 Years
  • The Big Short
  • Sisters
  • The Hateful Eight
  • Anomalisa
  • The Revenant

Highly rated films emilychi missed

  • Black Mirror: San Junipero
  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • One More Time with Feeling
  • 13th
  • Martírio
  • How to Build a Time Machine

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more