Sort by

emily has logged 245 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Love Hard

Love Hard

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Memoir of a Murderer

Memoir of a Murderer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Once

Once

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
Edit this entry  
27
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Red Notice

Red Notice

2021
×
½
Edit this entry  
17
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dune

Dune

1984
×
★★★
Edit this entry  
22
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Edit this entry  
18
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Edit this entry  
17
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Chase

The Chase

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween

Halloween

2007
×
★★½
Edit this entry  
16
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Edit this entry  
16
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★½
Edit this entry  
14
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★
Edit this entry  
13
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★
Edit this entry  
13
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★½
Edit this entry  
13
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Edit this entry  
09
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★½
Edit this entry  
05
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Edit this entry  
04
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
03
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Intrusion

Intrusion

2021
×
Edit this entry  
23
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Yesterday

Yesterday

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Edit this entry  
18
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★
Edit this entry  
18
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★
Edit this entry  
17
Malignant

Malignant

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Nightbooks

Nightbooks

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★½
Edit this entry