Sort by

emily has logged 179 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
Read the review Edit this entry  
28
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Babylon

Babylon

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read the review Edit this entry  
12
Coven

Coven

2000
×
Read the review Edit this entry  
08
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Disney Channel's Theme: A History Mystery

Disney Channel's Theme: A History Mystery

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spirited

Spirited

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tusk

Tusk

2014
×
Read the review Edit this entry  
26
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
My house walk-through

My house walk-through

2016
×
Edit this entry  
18
Fifth Year

Fifth Year

2021
×
★½
Edit this entry  
17
The Way Things Go

The Way Things Go

1987
×
Edit this entry  
16
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Close

Close

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Broker

Broker

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Backstory

Backstory

2016
×
Edit this entry  
22
Interesting Ball

Interesting Ball

2014
×
Edit this entry