Sort by

emily garloff has logged 320 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★½
Edit this entry  
24
Words on Bathroom Walls

Words on Bathroom Walls

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Giver

The Giver

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Blockers

Blockers

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Dopesick

Dopesick

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Hundred-Foot Journey

The Hundred-Foot Journey

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
After

After

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
21
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
12
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
It

It

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Edit this entry  
30
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Edit this entry  
30
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Garden State

Garden State

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Temple Grandin

Temple Grandin

2010
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Edit this entry  
13
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry