Sort by

emily garloff has logged 42 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wild

Wild

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Disclosure

Disclosure

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Moxie

Moxie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Boy

Boy

2010
×
★★★
Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry