• Everything Everywhere All at Once

  • Turning Red

    ★★★★★

  • Don't Look Up

    ★★½

  • Encanto

    ★★★½

  • Squid Game

    ★★★½

  • The Humans

    ★★★½

  • Spencer

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • Parallel Mothers

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★½

  • The Green Knight

    ★★★½

  • The Worst Person in the World

    ★★★★

  • Black Widow

    ★★★

  • Luca

    ★★★

  • Here Today

    ★★★

  • Mare of Easttown

    ★★★★

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★★

  • Space Sweepers

    ★★★½

  • Pretend It's a City

    ★★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★½

  • Happiest Season

    ★★★½

  • Hillbilly Elegy

    ★★

  • Over the Moon

    ★★★

  • Hubie Halloween

    ★★

  • Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia

    ★★★★

  • Mangrove

    ★★★★

  • Enola Holmes

    ★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★★

  • The Human Voice

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Bill & Ted Face the Music

    ★★★★

  • An American Pickle

    ★★★

  • Hamilton

    ★★★½

  • The Half of It

    ★★★½

  • A Parks and Recreation Special

  • Middleditch & Schwartz

    ★★★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Devs

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★★½

  • The Truffle Hunters

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★½

  • The Social Dilemma

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Possessor

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Sonic the Hedgehog

    ★★½

  • Shirley

    ★★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • Cuties

    ★★★★

  • Goldman v Silverman

    ★★★½

  • Underwater

    ★★★½

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★

  • Cats

    ½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★½

  • Charlie's Angels

    ★★

  • Queen & Slim

    ★★★★

  • Klaus

    ★★★★

  • Watchmen

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★½

  • The Wave

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • How to Build a Girl

    ★★½

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★½