Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Xanadu

Xanadu

1980
×
Read the review Edit this entry  
05
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
01
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★
Edit this entry  
05
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
23
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
Here Today

Here Today

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
The Truffle Hunters

The Truffle Hunters

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★½
Edit this entry  
12
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Humans

The Humans

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fly

The Fly

1986
×
★★★½
Edit this entry  
05
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Mirror Has Two Faces

The Mirror Has Two Faces

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Edit this entry  
31
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★½
Edit this entry  
22
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
16
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Red Queen Kills Seven Times

The Red Queen Kills Seven Times

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry