Sort by

Emily has logged 31 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
On the Town

On the Town

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shattered Glass

Shattered Glass

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Emma

Emma

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
You Only Live Once

You Only Live Once

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Reflecting Skin

The Reflecting Skin

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Catfight

Catfight

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kiss Me Kate

Kiss Me Kate

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spree

Spree

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Queen of Versailles

The Queen of Versailles

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Calamity Jane

Calamity Jane

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Day Shall Come

The Day Shall Come

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry