Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Waitress

Waitress

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
Hairspray

Hairspray

2007
×
★½
Edit this entry  
27
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★★½
Edit this entry  
26
Gun Shy

Gun Shy

2000
×
Read the review Edit this entry  
25
Gravity

Gravity

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★½
Edit this entry  
25
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
24
All About Steve

All About Steve

2009
×
★★
Edit this entry  
23
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
★★★★
Edit this entry  
23
Speed 2: Cruise Control

Speed 2: Cruise Control

1997
×
★★
Edit this entry  
21
Our Father

Our Father

2022
×
★★½
Edit this entry  
17
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Edit this entry  
29
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
365 Days: This Day

365 Days: This Day

2022
×
½
Edit this entry  
13
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Lie

The Lie

2018
×
★★
Edit this entry  
30
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★½
Edit this entry  
30
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★
Edit this entry  
29
Hope Floats

Hope Floats

1998
×
★★½
Edit this entry  
27
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★
Edit this entry  
25
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
Fresh

Fresh

2022
×
★★★½
Edit this entry  
08
Borderline Normal

Borderline Normal

2000
×
Edit this entry  
25
Sing 2

Sing 2

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★
Edit this entry  
31
Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

2005
×
★★½
Edit this entry  
31
The Heat

The Heat

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★
Edit this entry  
28
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Edit this entry  
27
Hannah Montana: The Movie

Hannah Montana: The Movie

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Mud

Mud

2012
×
★★½
Edit this entry  
26
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry