Sort by

emily has logged 129 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
8 Women

8 Women

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Cheetah Girls 2

The Cheetah Girls 2

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Read It and Weep

Read It and Weep

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Noelle

Noelle

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Descendants 3

Descendants 3

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
High Life

High Life

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Late Night

Late Night

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
La Belle Époque

La Belle Époque

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry