Sort by

emily has logged 85 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sky High

Sky High

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rough Night

Rough Night

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Burning

Burning

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Austenland

Austenland

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lion King 1½

The Lion King 1½

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Austenland

Austenland

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Every Day

Every Day

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Flower

Flower

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pride

Pride

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Paul Blart: Mall Cop

Paul Blart: Mall Cop

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Paul Blart: Mall Cop 2

Paul Blart: Mall Cop 2

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cheaper by the Dozen

Cheaper by the Dozen

2003
×
Read the review Edit this entry  
13
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lovers

The Lovers

2017
×
Read the review Edit this entry