emilymaubach has logged 153 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
Edit this entry  
20
12 Dates of Christmas

12 Dates of Christmas

2011
×
Edit this entry  
20
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
Edit this entry  
20
mother!

mother!

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mr. Right

Mr. Right

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Read the review Edit this entry  
21
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
Edit this entry  
20
Allied

Allied

2016
×
Edit this entry  
20
The Dressmaker

The Dressmaker

2015
×
Edit this entry  
20
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Edit this entry  
19
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
Edit this entry  
19
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
Edit this entry  
19
Paterson

Paterson

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Landline

Landline

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
What If

What If

2013
×
★★
Edit this entry  
09
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
Read the review Edit this entry  
05
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Demi Lovato: Simply Complicated

Demi Lovato: Simply Complicated

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Heavyweights

Heavyweights

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Patton Oswalt: Annihilation

Patton Oswalt: Annihilation

2017
×
★★
Edit this entry  
20
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
Read prior review Edit this entry  
14
Colossal

Colossal

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
Edit this entry  
13
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
Edit this entry  
20
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dolores

Dolores

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Death Note

Death Note

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
Shane

Shane

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
For the Birds

For the Birds

2000
×
Edit this entry