Sort by

emily🐝 has logged 263 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Malevolent

Malevolent

2018
×
★½
Edit this entry  
30
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★½
Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Wildling

Wildling

2018
×
Edit this entry  
26
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
25
Coco

Coco

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
This Happy Breed

This Happy Breed

1944
×
★★½
Edit this entry  
24
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
Edit this entry  
23
The Little Drummer Girl

The Little Drummer Girl

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Little Drummer Girl

The Little Drummer Girl

2018
×
Edit this entry  
21
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Westwood: Punk, Icon, Activist

Westwood: Punk, Icon, Activist

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★½
Edit this entry  
18
Gravity

Gravity

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Miss Violence

Miss Violence

2013
×
★★½
Edit this entry  
14
The Sad Man

The Sad Man

2015
×
Edit this entry  
13
A Very English Scandal

A Very English Scandal

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
The Snails

The Snails

1966
×
Edit this entry  
08
Cam

Cam

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Nancy

Nancy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
05
American Animals

American Animals

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Looking for Langston

Looking for Langston

1989
×
Edit this entry  
26
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★
Edit this entry  
25
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
24
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★
Edit this entry  
19
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
★★★½
Edit this entry  
17
Stomping Grounds

Stomping Grounds

2018
×
★★
Edit this entry  
16
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★½
Edit this entry  
15
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Edit this entry  
11
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
★★★
Edit this entry  
10
Darling

Darling

1965
×
★★½
Edit this entry  
09
The Secret Garden

The Secret Garden

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry