Sort by

emily has logged 115 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Phineas and Ferb: Star Wars

Phineas and Ferb: Star Wars

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
18
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read the review Edit this entry  
06
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
Read prior review Edit this entry  
03
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
03
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
Read prior review Edit this entry  
02
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Inside Out

Inside Out

2015
×
Edit this entry  
17
Noelle

Noelle

2019
×
★★
Edit this entry  
16
Frenemies

Frenemies

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Geek Charming

Geek Charming

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Starstruck

Starstruck

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tales of Halloween

Tales of Halloween

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Double

The Double

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
29
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry