emilyrugburn has logged 56 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Set It Off

Set It Off

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Follow That Bird

Follow That Bird

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Black Dahlia

The Black Dahlia

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Searching for Debra Winger

Searching for Debra Winger

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Rules of Attraction

The Rules of Attraction

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Shape of Things

The Shape of Things

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Searching for Debra Winger

Searching for Debra Winger

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The T.A.M.I. Show

The T.A.M.I. Show

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Demons 2

Demons 2

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The January Man

The January Man

1989
×
Read the review Edit this entry  
18
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shaft

Shaft

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bill Burr: Paper Tiger

Bill Burr: Paper Tiger

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Scream

Scream

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Bubba Ho-tep

Bubba Ho-tep

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Everything in This Dream

Everything in This Dream

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
For the Hungry Boy

For the Hungry Boy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Back Beyond

Back Beyond

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
It

It

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Anima

Anima

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry