emilyrugburn has logged 82 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Joni Mitchell - Painting With Words & Music

Joni Mitchell - Painting With Words & Music

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jaws: The Revenge

Jaws: The Revenge

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jaws 3-D

Jaws 3-D

1983
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Gimme Danger

Gimme Danger

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jaws 2

Jaws 2

1978
×
Read the review Edit this entry  
28
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bordello of Blood

Bordello of Blood

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Alligator

Alligator

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jesus Is King

Jesus Is King

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vincent

Vincent

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Frankenweenie

Frankenweenie

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Two Girls and a Guy

Two Girls and a Guy

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Memoirs of an Invisible Man

Memoirs of an Invisible Man

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Everything in This Dream

Everything in This Dream

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
True Stories

True Stories

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Warriors

The Warriors

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Joni Mitchell - Refuge of the Roads

Joni Mitchell - Refuge of the Roads

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Way of the Gun

The Way of the Gun

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jay and Silent Bob Reboot

Jay and Silent Bob Reboot

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jay and Silent Bob Strike Back

Jay and Silent Bob Strike Back

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dogma

Dogma

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jay and Silent Bob Reboot

Jay and Silent Bob Reboot

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Judy

Judy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★
Read the review Edit this entry