emily has logged 51 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Hot Pursuit

Hot Pursuit

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Little

Little

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Black Book

Little Black Book

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nobody's Fool

Nobody's Fool

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
One for the Money

One for the Money

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Accepted

Accepted

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Secret Obsession

Secret Obsession

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
What's Your Number?

What's Your Number?

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sex Tape

Sex Tape

2014
×
Read the review Edit this entry  
15
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Little Fockers

Little Fockers

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Twisted

Twisted

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
After

After

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Anon

Anon

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Then Came You

Then Came You

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Swiped

Swiped

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Son in Law

Son in Law

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry