Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dig

The Dig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Filmworker

Filmworker

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
High Life

High Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Romantic Comedy

Romantic Comedy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
What Dreams May Come

What Dreams May Come

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Juno

Juno

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
Read the review Edit this entry  
24
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
50/50

50/50

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Rebecca

Rebecca

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Good Time

Good Time

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Contagion

Contagion

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry