RSS feed for Emir
  • Joker

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Time

    ★★★★★

  • The Master

    ★★

  • I Love You, Beth Cooper

  • The Curious Case of Benjamin Button

    ★★★★½

  • Synecdoche, New York

    ★½

  • 16 Blocks

    ★★★★

  • The Life of David Gale

    ★★★★★

  • Minority Report

    ★★★★½

  • Insomnia

    ★★★★

  • Almost Famous

    ★★★½

  • The Talented Mr. Ripley

    ★★★★½

  • Audition

  • October Sky

    ★★★★★

  • Meet Joe Black

    ★★★★

  • Following

    ★★★★½

  • Jackie Brown

    ★★★★½

  • Cop Land

    ★★★★★

  • Speed

    ★★★★★

  • The Lion King

    ★★★★½

  • In the Name of the Father

    ★★★★★

  • The Remains of the Day

    ★★★★★

  • The Age of Innocence

    ★★★

  • Last Action Hero

    ★★★★★

  • Husbands and Wives

    ★★★★

  • Edward Scissorhands

    ★★★★★

  • Platoon

    ★★★★½

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Ran

    ★★★½

  • Amadeus

    ★★★★★

  • Cross of Iron

    ★★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Pat Garrett & Billy the Kid

    ★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Straw Dogs

    ★★★★½

  • The Last Picture Show

    ★★★½

  • And Now for Something Completely Different

    ★★★★

  • Catch-22

    ★★★½

  • True Grit

    ★★★½

  • The Thomas Crown Affair

    ★★★

  • Cool Hand Luke

    ★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

    ★★½

  • Au Hasard Balthazar

    ★★★★

  • For a Few Dollars More

    ★★★★★

  • Major Dundee

    ★★★★

  • A Fistful of Dollars

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★★

  • The Manchurian Candidate

    ★★★★★

  • Splendor in the Grass

    ★★★★★

  • A Woman Is a Woman

    ★★★★

  • Yojimbo

    ★★★★★

  • Pickpocket

    ★★★½

  • Elevator to the Gallows

    ★★★★½

  • Peyton Place

    ★★★★★

  • Throne of Blood

    ★★★★

  • The Man with the Golden Arm

    ★★★★

  • The Last Frontier

    ★★★★

  • The Man from Laramie

    ★★★★½

  • Sabrina

    ★★★½

  • The Far Country

    ★★½

  • The Big Heat

    ★★★★½

  • From Here to Eternity

    ★★★★½

  • The Moon Is Blue

    ★★★★

  • Gentlemen Prefer Blondes

    ★★

  • Ikiru

    ★★★★★

  • A Place in the Sun

    ★★★★★

  • Rio Grande

    ★★★½

  • Rashomon

    ★★★★

  • Night and the City

    ★★★★