RSS feed for emkang

emkang has logged 471 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Best Worst Thing That Ever Could Have Happened...

Best Worst Thing That Ever Could Have Happened...

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Wife

The Wife

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Nappily Ever After

Nappily Ever After

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Private Life

Private Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Land of Steady Habits

The Land of Steady Habits

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Intern

The Intern

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Spiral Staircase

The Spiral Staircase

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Operation Avalanche

Operation Avalanche

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sudden Fear

Sudden Fear

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Summer of '42

Summer of '42

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Book Club

Book Club

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
CB4

CB4

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
We All Loved Each Other So Much

We All Loved Each Other So Much

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sholay

Sholay

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Manmarziyaan

Manmarziyaan

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Longest Yard

The Longest Yard

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sholay

Sholay

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Uncle Drew

Uncle Drew

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tommy

Tommy

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry