emkang has logged 761 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ulzana's Raid

Ulzana's Raid

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Thing Called Love

The Thing Called Love

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hum Hain Rahi Pyar Ke

Hum Hain Rahi Pyar Ke

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Green Snake

Green Snake

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Midnight Clear

A Midnight Clear

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Oil-Hell Murder

The Oil-Hell Murder

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Big Knife

The Big Knife

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Riot in Cell Block 11

Riot in Cell Block 11

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
Edit this entry  
24
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
La Vie de Bohème

La Vie de Bohème

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
This Christmas

This Christmas

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Europa

Europa

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ek Doctor Ki Maut

Ek Doctor Ki Maut

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Prince of Tides

The Prince of Tides

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rhapsody in August

Rhapsody in August

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Woman's Tale

A Woman's Tale

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eyecatch Junction

Eyecatch Junction

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Five Heartbeats

The Five Heartbeats

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Avalon

Avalon

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ronin-gai

Ronin-gai

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Agneepath

Agneepath

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Secret Garden

The Secret Garden

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Short Love Affair

A Short Love Affair

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ava

Ava

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
May Fools

May Fools

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Singapore Sling

Singapore Sling

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Save the Green Planet!

Save the Green Planet!

2003
×
Read prior review Edit this entry  
12
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Korczak

Korczak

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
No, or the Vain Glory of Command

No, or the Vain Glory of Command

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Quick Change

Quick Change

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry