• Top Gun

    Top Gun

    ★★★★

    I still think the bros who adored this movie uncritically are insufferable, but I can't deny its effectiveness. I would love to talk to these bros about the intense homoeroticism at its center because I'm sure that conversation would go over very well. I'm not even the first to note just how much more chemistry Cruise has with Kilmer than with McGillis (whom I liked very much in her role even though her character ends up more inane as the…

  • Chip 'n Dale: Rescue Rangers

    Chip 'n Dale: Rescue Rangers

    ★★★½

    I don't know how the Lonely Island guys managed to sneak this by the normies, but I'm glad they did. This movie doesn't even have the bare minimum of respect for any Disney property (or any non-Disney property for that matter), much less frickin' Chip and Dale and Rescue Rangers itself, but it also manages to have a bit of a heart with the friendship between Chip and Dale. It almost goes overboard with the jokes and metacommentary but it was refreshing seeing something at such odds with the canonizing tendencies of Disney.

  • White Hot: The Rise & Fall of Abercrombie & Fitch

    White Hot: The Rise & Fall of Abercrombie & Fitch

    ★★★

    An unextroardinary documentary about a fascinating topic. A&F wasn't something that really crossed my consciousness as a sheltered Asian kid, but I never associated it with anything positive, except that shirtless dudes would sometimes be in front of those stores. I guess this documentary confirmed my rejection of that trash.

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★½

    This movie clearly struggles with having to tie into a larger cinematic universe. It's really more of an extension of Wandavision rather than a standalone Dr. Strange film. Even the new Spider-man did better in that respect despite also tying into previous properties. The movie really floundered when it had to do even the most basic storytelling stuff (especially with the character of America Chavez, who gets almost nothing to do) but it got so much more fun when it…

  • The Last Unicorn

    The Last Unicorn

    ★★★½

    Definitely hornier than I thought it would be... Its animation is beautiful in its own way, even if it seems a little herky jerky to modern standards. I think getting quality actors for these roles is a huge plus to this movie (not to denigrate the many talented voice actors out there). I could see this hitting the nostalgia button super hard for someone who actually grew up for this, but for me, it's more of a museum curio.

  • Ambulance

    Ambulance

    ★★½

    I've been seeing on Film Twitter how there is nostalgia for Bayhem, and while I can see the point about how this stands out compared to the monotony of most modern blockbusters, it doesn't mean this movie's good. I just felt myself overwhelmed by boredom, the paradoxical effect for most Bay movies for me. Everything being so stylized for the sake of style is exhausting and uninteresting. It's a shame because I think the three leads are pretty great but they really deserved a better movie.

  • Metal Lords

    Metal Lords

    ★★★

    One of those generic Netflix movies that doesn't exist but is passable entertainment. Too bad because it's made by the Game of Thrones guys and their D&D group, hence the appearance of Tom Morello and Joe Mangianello here. It could have had a lot more personality if i had leaned into the nerdiness way harder.

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

    God, I loved this movie. It's certainly been mentioned, but I see this primarily as an Asian-American movie. The themes of generational trauma and problematic acculturation are explored so well in such a fun and insane way that it actually makes those stories seem new. And it also bothered to give an interiority to Michelle Yeoh's character beyond her role as a mother or a wife or a daughter, which even films about the Asian-American experience forget to do. I…

  • Why Didn't They Ask Evans?

    Why Didn't They Ask Evans?

    ★★★★

    That Agatha Christie knew what she was doing. Hugh Laurie also does a quality job directing, though I wish he had gone further with how WWI affected all the men and women when it is pointedly mentioned at least in reference to Will Poulter's character.

  • Birth

    Birth

    ★★★★½

    Anna (Nicole Kidman) is about to remarry ten years after her husband collapsed while on a run in Central Park. A young boy (Cameron Bright) suddenly appears in her life, claiming to be the reincarnation of her dead husband. His presence threatens to undermine the delicate balance of the very insular and privileged world that Anna finds herself in. Critics and viewers were focused on the appropriateness of the story, whether we were seeing some sick endorsement of aberrant behavior…

  • The Paperboy

    The Paperboy

    ★★★½

    After making a huge splash with Precious in 2009, Lee Daniels would return with The Paperboy, which has more in common with that controversial hit than one might think. Like Precious, The Paperboy deals with working-class characters and rubs up against stereotypes with an alarming friction. Racism is blatant, with the “N” word being freely thrown around. The film also has some jaw-droppingly strange scenes such as when John Cusack and Nicole Kidman are both faking orgasms like Meg Ryan…

  • Extreme Job

    Extreme Job

    ★★★★

    Korean blockbusters feel like a different breed. I think it might be partly because mid-budget movies (5 million USD would be considered mid-budget) come out regularly and do great business, which this movie did, unlike the American movie business where it seems to be either 200 million budget or 2 million, with very little in between. Also, it really is a testament to how much Koreans love movies that this made 80 million USD in Korea alone. No wonder American…