emily has logged 40 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Born to Kill

Born to Kill

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sex and the Single Girl

Sex and the Single Girl

1964
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mona Lisa Smile

Mona Lisa Smile

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Five Came Back

Five Came Back

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Loving

Loving

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Suite Française

Suite Française

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
As You Are

As You Are

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Void

The Void

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Becoming Cary Grant

Becoming Cary Grant

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Suzy

Suzy

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Yankee Doodle Dandy

Yankee Doodle Dandy

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Star!

Star!

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Star Is Born

A Star Is Born

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★½
Read the review Edit this entry