emma has logged 194 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Early Man

Early Man

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
This Time Tomorrow

This Time Tomorrow

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tomato Red

Tomato Red

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
Read the review Edit this entry  
01
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Female Human Animal

Female Human Animal

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Trees Down Here

Trees Down Here

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
Read the review Edit this entry  
16
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shrek

Shrek

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
Read the review Edit this entry  
19
WALL·E

WALL·E

2008
×
Read the review Edit this entry  
17
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry