emma has logged 208 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Black Friday

Black Friday

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Psych 3: This Is Gus

Psych 3: This Is Gus

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Falsettos

Falsettos

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Max Keeble's Big Move

Max Keeble's Big Move

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Return to Never Land

Return to Never Land

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mean Girls

Mean Girls

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Addams Family 2

The Addams Family 2

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
21 Chump Street

21 Chump Street

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ratatouille: The TikTok Musical

Ratatouille: The TikTok Musical

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The SpongeBob Musical: Live on Stage!

The SpongeBob Musical: Live on Stage!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The SpongeBob Musical: Live on Stage!

The SpongeBob Musical: Live on Stage!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
08
Something Borrowed

Something Borrowed

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Monster House

Monster House

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Passengers

Passengers

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry