• Coyote Ugly

    ★★★½

  • X-Men

    ★★★

  • Toy Story 2

  • Fight Club

  • Drop Dead Gorgeous

    ★★½

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

  • 10 Things I Hate About You

  • The Matrix

  • Jawbreaker

    ★★½

  • A Bug's Life

  • The Parent Trap

    ★★★½

  • Mulan

    ★★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★½

  • The Big Lebowski

    ★★½

  • Event Horizon

    ★½

  • Perfect Blue

    ★★★★

  • Men in Black

  • Hercules

    ★★★★★

  • Independence Day

    ★★

  • The Craft

    ★★★★

  • Twelve Monkeys

  • Toy Story

  • Empire Records

    ★★½

  • Clueless

    ★★★★★

  • Before Sunrise

  • Forrest Gump

  • The Lion King

  • The Nightmare Before Christmas

  • Jurassic Park

  • The Bodyguard

    ★★

  • Aladdin

  • Beauty and the Beast

  • Home Alone

  • Pretty Woman

    ★★★

  • Back to the Future Part II

  • The Little Mermaid

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★½

  • Dead Poets Society

    ★★★★★

  • Indiana Jones and the Last Crusade

  • Heathers

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★

  • Maurice

  • Dirty Dancing

    ★★★½

  • Ferris Bueller's Day Off

  • Back to the Future

  • The Breakfast Club

  • Ghostbusters

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

  • Footloose

    ★★

  • Return of the Jedi

  • E.T. the Extra-Terrestrial

  • Ms .45

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

  • Alien

    ★★★★

  • Grease

  • The Rescuers

    ★★

  • Star Wars

  • Suspiria

    ★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★★

  • Funny Girl

    ★★★

  • Romeo and Juliet

    ★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Graduate

  • Pierrot le Fou

  • The Sound of Music

    ★★★★

  • My Fair Lady

    ★½

  • What a Way to Go!

    ★★★½

  • The Apartment

    ★★★★

  • Funny Face

    ★★

  • Roman Holiday

    ★★★★

  • Gentlemen Prefer Blondes

    ★★★★