emmanuel has logged 33 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dr. Horrible's Sing-Along Blog

Dr. Horrible's Sing-Along Blog

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scream 4

Scream 4

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Uncle Drew

Uncle Drew

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Disaster Movie

Disaster Movie

2008
×
Read the review Edit this entry  
16
Lost in London

Lost in London

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Whitney

Whitney

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Treasure Hounds

Treasure Hounds

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry