Sort by

emma has logged 269 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
After We Collided

After We Collided

2020
×
½
Edit this entry  
29
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
28
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
26
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
22
Come Together

Come Together

2016
×
Edit this entry  
22
Eloise at Christmastime

Eloise at Christmastime

2003
×
Read prior review Edit this entry  
21
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
Edit this entry  
18
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★
Edit this entry  
17
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★
Edit this entry  
16
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Olive, the Other Reindeer

Olive, the Other Reindeer

1999
×
Edit this entry  
13
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Merry Madagascar

Merry Madagascar

2009
×
Edit this entry  
08
Sesame Street: Elmo's Christmas Countdown

Sesame Street: Elmo's Christmas Countdown

2007
×
Edit this entry  
07
A Princess for Christmas

A Princess for Christmas

2011
×
½
Edit this entry  
04
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
Edit this entry  
02
Prep & Landing

Prep & Landing

2009
×
Edit this entry  
28
The Case of the Gilded Lily

The Case of the Gilded Lily

2017
×
Edit this entry  
27
The Christmas House

The Christmas House

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Edit this entry  
25
One Royal Holiday

One Royal Holiday

2020
×
Edit this entry  
23
Tangled Ever After

Tangled Ever After

2012
×
Edit this entry  
23
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Your Friend the Rat

Your Friend the Rat

2007
×
Edit this entry  
22
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
Read prior review Edit this entry  
20
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Ramy Youssef: Feelings

Ramy Youssef: Feelings

2019
×
Edit this entry  
14
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
Read prior review Edit this entry  
13
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
11
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
What the Constitution Means to Me

What the Constitution Means to Me

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dick

Dick

1999
×
★★★½
Edit this entry  
02
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
I Used to Go Here

I Used to Go Here

2020
×
★★
Edit this entry