Emma has logged 52 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cats

Cats

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pressure

Pressure

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Cry

The Cry

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Disco Pigs

Disco Pigs

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Guest

The Guest

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dare to Be Wild

Dare to Be Wild

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Chasing Liberty

Chasing Liberty

2004
×
Read the review Edit this entry  
06
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Love Hate

Love Hate

2009
×
Read the review Edit this entry  
20
Brideshead Revisited

Brideshead Revisited

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Testament of Youth

Testament of Youth

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Death Comes to Pemberley

Death Comes to Pemberley

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hollow Crown: Richard II

The Hollow Crown: Richard II

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Very English Scandal

A Very English Scandal

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mary Shelley

Mary Shelley

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Line of Beauty

The Line of Beauty

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Duchess

The Duchess

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
Read the review Edit this entry