RSS feed for Emily
  • Da Kath and Kim Code

    Da Kath and Kim Code

    ★★★★

    Iconic

  • Kath & Kimderella

    Kath & Kimderella

    ★★★

    Kath and Kim are an Australian Icon but this movie was a bit of a let down

  • Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

    Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

    ★★

    The movie was basically about racist jokes the entire time

  • The Kings of Summer

    The Kings of Summer

    ★★★★

    Great music soundtrack, great videography, even better main character, he is an attractive man

  • Groundhog Day

    Groundhog Day

    ★★★½

    I only watched this movie because the movie Eternal Sunshine of the Spotless Mind bought me here

  • Triangle

    Triangle

    ★★½

    That must be pretty draining

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★★

    Everything about this movie was perfect

  • This Is Where I Leave You

    This Is Where I Leave You

    ★★

    I can’t remember the movie

  • Then Came You

    Then Came You

    ★★½

    Wouldn't it be ironic if one of the actors actually got diagnosed with cancer in the future.

    P.S.S.A the ending scene was really adorable

  • The Wrong Missy

    The Wrong Missy

    ★★★

    Imagine if we acted our true authentic selves without getting judged by society

  • The Butterfly Effect

    The Butterfly Effect

    ★★★★★

    I enjoyed this movie more than I expected... it just goes to show that every single action is a butterfly effect. Everything could play out completely different with a single doing.
    So many concepts to play out in life... 

    But holy shit that ending ...

  • Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

    Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

    ★★½

    Highlight was ASAP ROCKY explaining the rainbow situation

    'Life and death walk hand in hand'

    It's true, through each lens, someone experiences a different world