Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
fer

fer

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for fer
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • fer’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Plus One

    Plus One 2019

    ★★★★★ Rewatched by fer 02 Jun 2022

    this going down as one of my favorite romcoms ever idc

  • The Perfect Family

    The Perfect Family 2021

    ½ Watched by fer 17 May 2022

    me mareé

  • Booksmart

    Booksmart 2019

    ★★★★★ Rewatched by fer 13 May 2022

    rewatching this for my homework and oh god i can’t wait to make my presentation i love this movie so much

  • Mermaids

    Mermaids 1990

    ★★★½ Watched by fer 10 May 2022

    happy mother’s day!



    (i love this movie poster)

  • Dead Poets Society

    Dead Poets Society 1989

    ★★★★½ Watched by fer 10 May 2022

    i’ll be crying until i fall asleep tonight

  • Gentlemen Prefer Blondes

    Gentlemen Prefer Blondes 1953

    ★★★★½ Watched by fer 15 Apr 2022

    bye, lover!

  • Pulp Fiction

    Pulp Fiction 1994

    Watched by fer 30 Mar 2022

    ?

  • Love, Rosie

    Love, Rosie 2014

    ★★★★★ Rewatched by fer 31 Mar 2022

    I NEED TO BE LOVED RIGHT noooooWWWWW

  • Before Sunrise

    Before Sunrise 1995

    ★★★★½ Watched by fer 22 Jun 2021

    loving someone and being loved means so much to me 

  • Being the Ricardos

    Being the Ricardos 2021

    ★★★ Watched by fer 26 Mar 2022

    i only kept watching bc of alia shawkat

  • OLIVIA RODRIGO: driving home 2 u (a SOUR film)

    OLIVIA RODRIGO: driving home 2 u (a SOUR film) 2022

    ★★★★ Watched by fer 25 Mar 2022

    this girl has my whole heart

  • Cruel Intentions

    Cruel Intentions 1999

    ★★★★½ Watched by fer 19 Mar 2022

    the bittersweet symphony scene is really one for the books !!!!

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 6
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro