• The Suicide Squad

    ★★★

  • Fear Street: 1666

    ★★★

  • Fear Street: 1978

    ★★★½

  • Fear Street: 1994

    ★★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★

  • Mank

    ★★★★

  • Soul

    ★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★½

  • Host

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • Beasts Clawing at Straws

    ★★★

  • Minari

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • The Man Standing Next

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • The Gentlemen

    ★★★

  • Frozen II

    ★★★½

  • Kim Ji-young, Born 1982

    ★★★★★

  • Zombieland: Double Tap

    ★★½

  • The Irishman

    ★★★★

  • Saint Maud

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★½

  • Joker

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Haunt

    ★★½

  • It Chapter Two

    ★★

  • EXIT

    ★★★½

  • Ready or Not

    ★★★½

  • Annabelle Comes Home

    ★★★

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★½

  • Child's Play

    ★★½

  • Midsommar

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★

  • Rocketman

    ★★★

  • The Gangster, the Cop, the Devil

    ★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • Shazam!

    ★★½

  • The Curse of La Llorona

    ★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★★

  • Out Stealing Horses

    ★★★★

  • The Lego Movie 2: The Second Part

    ★★★½

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Extreme Job

    ★★★★

  • Checkered Ninja

    ★★★

  • Jingle Around the Clock

    ★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★½

  • The Night Comes for Us

    ★★

  • Apostle

    ★★½

  • Green Book

    ★★★½

  • Halloween

  • Shadow

    ★★★½

  • The Nun

    ★★

  • A Star Is Born

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★★

  • A Simple Favor

    ★★★