Heljar has logged 80 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Edit this entry  
30
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
28
Red Cliff

Red Cliff

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Red Cliff

Red Cliff

2008
×
★★
Read prior review Edit this entry  
27
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Tae Guk Gi: The Brotherhood of War

Tae Guk Gi: The Brotherhood of War

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
22
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★½
Edit this entry  
21
M

M

1931
×
★★★½
Edit this entry  
19
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Edit this entry  
18
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Edit this entry  
16
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★½
Edit this entry  
15
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Edit this entry  
14
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Edit this entry  
13
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★½
Edit this entry  
12
Children of Hiroshima

Children of Hiroshima

1952
×
★★½
Edit this entry  
12
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★½
Edit this entry  
09
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★
Edit this entry  
07
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Edit this entry  
07
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★½
Edit this entry  
06
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★½
Edit this entry  
06
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
★★
Edit this entry  
05
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★½
Edit this entry  
04
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
01
Yearning

Yearning

1964
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★½
Edit this entry  
24
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★
Edit this entry  
24
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★
Edit this entry  
23
Twenty-Four Eyes

Twenty-Four Eyes

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★½
Edit this entry  
18
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★½
Edit this entry  
18
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Sisters of the Gion

Sisters of the Gion

1936
×
★★★
Edit this entry  
14
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★½
Edit this entry  
14
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★
Edit this entry  
13
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Floating Clouds

Floating Clouds

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry