2018

💀EmperorCupcake🧁 💀EmperorCupcake🧁’s year in review

💀EmperorCupcake🧁’s highest rated films

  • Boys in the Trees

    ★★★★★

  • Creep

    ★★★★★

  • Eyes Without a Face

    ★★★★½

  • It Follows

    ★★★★½

  • Creep 2

    ★★★★½

  • The Autopsy of Jane Doe

    ★★★★½

  • The Invitation

    ★★★★½

  • The Wolf Man

    ★★★★

  • Let the Right One In

    ★★★★

  • Black Christmas

    ★★★★

  • The Old Dark House

    ★★★★

  • Housebound

    ★★★★

  • Session 9

    ★★★★

  • The Changeling

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★

  • Just Before Dawn

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 86 Films watched
  • 7.2 Average per month
  • 1.7 Average per week

Milestones

First Film

Black Panther

Feb 16

Last Film

Phantasm II

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Horror
75 films
Thriller
35 films
Mystery
17 films
Comedy
14 films
Drama
14 films
Sci Fi
8 films
Fantasy
7 films
Adventure
5 films
Action
4 films
Romance
2 films
USA
71 films
Canada
10 films
UK
10 films
New Zealand
4 films
Italy
3 films
Australia
3 films
Sweden
2 films
France
2 films
Ireland
2 films
Norway
1 film
English
84 films
German
2 films
Italian
2 films
French
2 films
Swedish
2 films
Swahili
1 film
Xhosa
1 film
Finnish
1 film
Korean
1 film
Portuguese
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 20 Added 81

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

💀EmperorCupcake🧁’s most liked review

The Lost Boys

★★★★

This is one of the few vampire movies I dig (along with Fright Night). No tedious romantic melodrama, just creatures of the night who want to kill you. And such great atmosphere. The vampire lair is one of the coolest settings ever, an old sunken seaside resort hotel. It makes…

More reviews

💀EmperorCupcake🧁’s most liked list

The Golden Age of Made-for-TV Horror (Mostly)

All those spooky tv movies you half-remember from childhood, as if they might have been a dream. I've rewatched them all as an adult and still find them entertaining! (A few aren't horror, but I included them anyway bc feels.)

More lists

Highs and Lows

Highest Average

What We Do in the Shadows
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

Blood Theatre
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Black Panther
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

I've Been Waiting for You
Average weighted rating:

2.6

Films 💀EmperorCupcake🧁 watched in 2018

  • Phantasm II
  • Ginger Snaps
  • The Wolf Man
  • The Howling
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Let the Right One In
  • Super Dark Times
  • Rare Exports: A Christmas Tale
  • Black Christmas
  • Hell House LLC II: The Abaddon Hotel
  • Aquaman
  • Hell House LLC
  • Phantasm
  • The Seventh Victim
  • Dead of Night
  • The Canal
  • Starry Eyes
  • The Old Dark House
  • Sun Don't Shine
  • Housebound
  • Better Watch Out
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Amityville II: The Possession
  • Little Evil
  • Messiah of Evil
  • Eyes Without a Face
  • Mountaintop Motel Massacre
  • Insidious: Chapter 2
  • The Ritual
  • The Witch in the Window
  • Jug Face
  • The Houses October Built
  • The Barn
  • The Invitation
  • Another Evil
  • The Frighteners
  • What We Do in the Shadows
  • The Lost Boys
  • Southbound
  • The Blackcoat's Daughter
  • Summer of 84
  • The Innocents
  • The Amityville Horror
  • Insidious
  • The Autopsy of Jane Doe
  • The Devil's Candy
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Spider Baby
  • Intruder
  • Popcorn
  • Black Sunday
  • Deathgasm
  • The Lords of Salem
  • Teenage Exorcist
  • Terror in the Wax Museum
  • Phantom of the Mall: Eric's Revenge
  • I've Been Waiting for You
  • Alice Sweet Alice
  • Butcher, Baker, Nightmare Maker
  • Dementia 13
  • Just Before Dawn
  • Witchboard
  • Scary Movie
  • Blood Theatre
  • The She Beast
  • Spookies
  • Spellbinder
  • Tragedy Girls
  • Warlock
  • Night of the Living Dead
  • The Changeling
  • Session 9
  • WolfCop
  • Sorority House Massacre
  • The Amazing Mr. X
  • The House with a Clock in Its Walls
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Hereditary
  • They Look Like People
  • It Follows
  • Boys in the Trees
  • Creep 2
  • Creep
  • A Quiet Place
  • Annihilation
  • Black Panther

World Map

Highly rated films 💀EmperorCupcake🧁 missed

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Dominion
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Minding the Gap
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Shoplifters
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more