Sort by

Emppi has logged 368 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★
Edit this entry  
19
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
The Commitments

The Commitments

1991
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Edit this entry  
07
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The King

The King

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Junior

Junior

2011
×
★★★★
Edit this entry  
04
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Edit this entry  
03
Viy

Viy

1967
×
★★★★
Edit this entry  
02
Beasts Clawing at Straws

Beasts Clawing at Straws

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Cowboy Bebop: The Lost Session

Cowboy Bebop: The Lost Session

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Four Roads

Four Roads

2021
×
Edit this entry  
01
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
30
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Hard Day

A Hard Day

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★
Edit this entry  
22
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Edit this entry  
22
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Mulan

Mulan

2020
×
★★
Edit this entry  
13
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★
Edit this entry  
12
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★
Edit this entry  
11
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry