Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp

DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fly

The Fly

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
BTS 5th Muster

BTS 5th Muster "Magic Shop"

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
That's Life

That's Life

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lifted

Lifted

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Presto

Presto

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Flubber

Flubber

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Destino

Destino

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Memories

Memories

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wrong Cops

Wrong Cops

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Boris - Il film

Boris - Il film

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry