Sort by

emily has logged 221 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Tortilla Soup

Tortilla Soup

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ashby

Ashby

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Just My Luck

Just My Luck

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Carrie

Carrie

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Departure

Departure

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Closer

Closer

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Unsane

Unsane

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
American Honey

American Honey

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Slice

Slice

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
Big Top Pee-wee

Big Top Pee-wee

1988
×
Read the review Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Stronger

Stronger

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry