Sort by

eve has logged 317 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Whack World

Whack World

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Endless

The Endless

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Greg Davies: You Magnificent Beast

Greg Davies: You Magnificent Beast

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry