Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
The White Reindeer

The White Reindeer

1952
×
★★★½
Edit this entry  
03
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Avetik

Avetik

1992
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Civil War

The Civil War

1990
×
Edit this entry  
23
Carriage to Vienna

Carriage to Vienna

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★½
Edit this entry  
19
Demon Seed

Demon Seed

1977
×
★★½
Edit this entry  
18
2010

2010

1984
×
★★★½
Edit this entry  
17
Red Planet

Red Planet

2000
×
★★½
Edit this entry  
15
L'Atlantide

L'Atlantide

1932
×
★★★
Edit this entry  
14
Invention for Destruction

Invention for Destruction

1958
×
★★★★
Edit this entry  
08
News of the World

News of the World

2020
×
★★
Edit this entry  
07
The Wild One

The Wild One

1953
×
★★★
Edit this entry  
06
The Confessions of Winifred Wagner

The Confessions of Winifred Wagner

1978
×
Edit this entry  
06
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★★
Edit this entry  
05
Space Truckers

Space Truckers

1996
×
★★
Edit this entry  
01
Midnight Diner

Midnight Diner

2014
×
★★
Edit this entry  
24
Wild Boys of the Road

Wild Boys of the Road

1933
×
★★★★
Edit this entry  
18
Elegy of a Voyage

Elegy of a Voyage

2001
×
Edit this entry  
17
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
Our Children

Our Children

1989
×
Edit this entry  
14
Méditerranée

Méditerranée

1963
×
Edit this entry  
10
Night on the Galactic Railroad

Night on the Galactic Railroad

1985
×
★★★½
Edit this entry  
07
Moving

Moving

1993
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★½
Edit this entry  
04
Finis Terrae

Finis Terrae

1929
×
★★★★
Edit this entry  
02
Noriko's Dinner Table

Noriko's Dinner Table

2005
×
★★★½
Edit this entry  
31
Comradeship

Comradeship

1931
×
★★★★
Edit this entry  
28
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
Edit this entry  
27
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
Edit this entry  
26
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
Edit this entry  
25
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
Edit this entry  
20
The Blue Sky Maiden

The Blue Sky Maiden

1957
×
★★★½
Edit this entry  
18
Old Believers

Old Believers

2001
×
Edit this entry  
16
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Mechanical Man

The Mechanical Man

1921
×
Edit this entry  
06
Greed

Greed

1924
×
★★★½
Edit this entry  
04
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Edit this entry  
02
City Girl

City Girl

1930
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dante's Inferno

Dante's Inferno

1911
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Offence

The Offence

1973
×
★★★½
Edit this entry  
26
Paradise: Love

Paradise: Love

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
small roads

small roads

2011
×
Edit this entry  
25
Without You I'm Nothing

Without You I'm Nothing

2008
×
★★★
Edit this entry  
24
1917

1917

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
Stemple Pass

Stemple Pass

2012
×
Edit this entry  
21
The Hypothesis of the Stolen Painting

The Hypothesis of the Stolen Painting

1978
×
★★★
Edit this entry  
17
Oh! Uomo

Oh! Uomo

2004
×
Edit this entry  
14
Violated Angels

Violated Angels

1967
×
★★★½
Edit this entry