Sort by

Enfant du Siècle has logged 332 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Loveless

Loveless

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Day After

The Day After

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lolita

Lolita

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Stalker

Stalker

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Franca: Chaos and Creation

Franca: Chaos and Creation

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Double Lover

Double Lover

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Vanishing Lion

The Vanishing Lion

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Deep End

The Deep End

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
PLEH

PLEH

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Untamed

The Untamed

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kikujiro

Kikujiro

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Geisha

A Geisha

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry