Sort by

Enfant du Siècle has logged 24 entries for films during April 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Interiors

Interiors

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
In Another Country

In Another Country

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Scent of Green Papaya

The Scent of Green Papaya

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Coming Home

Coming Home

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Alps

Alps

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Godard Mon Amour

Godard Mon Amour

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Up for Love

Up for Love

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nightcap

Nightcap

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry